Antonin: Pałac Myśliwski Księcia Radziwiłła

Antonin: Pałac Myśliwski Księcia Radziwiłła

W pierwszej połowie XIX wieku właściciel włości w Antoninie (wsi leżącej w obecnym województwie wielkopolskim, około 10 km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego), książę Antoni Henryk Radziwiłł herbu Trąby postanowił wybudować letnią rezydencję.

W 1824 roku powstał klasycystyczny pałacyk, w którym książę wraz z całą swoją rodziną prowadził ożywione życie towarzyskie i artystyczne. Myśliwską rezydencję odwiedzały ważne osobistości ze świata polityki i sztuki. Pałac Radziwiłłów zaprojektował w stylu myśliwskim Karl Friedrich Schinkel. Konstrukcję drewnianą na fundamencie z rudy darniowej wypełniły mury ceglane, które obłożono modrzewiowymi belkami, co dało wrażenie budowli całkowicie drewnianej. Wewnątrz budynku wzniesiono potężną kolumnę dorycką, będącą zarazem kominkiem z dwoma paleniskami. Pałac architekt Karl Friedrich Schinkel otoczył parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, doskonale przenikającym się z leśnym otoczeniem. Przy pałacu zaczyna się teren rezerwatu przyrodniczego "Wydymacz" administracyjnie należący do Nadleśnictwa Antonin.


W latach 1827 – 1829 Fryderyk Chopin gościł kilkakrotnie w letniej rezydencji Księcia Antoniego Radziwiłła. Chopin tak pisał o swoim pobycie w Antoninie w liście do przyjaciela:
Ostatni Twój list odebrałem w Antoninie, u Radziwiłła. Byłem tam tydzień, nie uwierzysz, jak u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu. Byłbym tam siedział, dopóki by mię nie wypędzono, ale moje interesa, a szczególniej mój Koncert jeszcze nie skończony [pierwszy, w f–moll], a oczekujący z niecierpliwością ukończenia finału swojego, przynaglił mnie do opuszczenia tego raju.


Jak pisze Mieczysław Tomaszewski: „Chopin w Antoninie rano polował, w południe dawał lekcje księżniczce Wandzie i pozował do portretów księżniczce Elizie, potem słuchał fragmentów z Fausta, wieczorem popisywał się jako fortepianista i muzykował z księciem jako wiolonczelistą.”


Fryderyk Chopin w Antoninie skomponował Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Księciu Antoniemu Radziwiłłowi zadedykował Trio fortepianowe g-moll op. 8. Za kompozycję Książę podziękował w późniejszym liście do Fryderyka Chopina:


Antonin, 4 listopada 1829


Mój drogi Chopinie, Przyjmuję z wielką wdzięcznością dedykację Trio Pana kompozycji, które chce mi Pan łaskawie poświęcić. Proszę, niech Pan zechce nawet przyśpieszyć jego druk, ażebym miał przyjemność wykonania go z Panem podczas jego pobytu w Poznaniu w przejeździe do Berlina. Przyjmij, drogi Panie Chopin,, ponowne zapewnienia o szczerym zainteresowaniu, które wzbudził we mnie Pański talent, jak również o moim wysokim szacunku dla niego. Antoni ks. Radziwiłł.


Pobyt Fryderyka Chopina w Antoninie przypomina salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazami i litografiami oraz odlew dłoni kompozytora przechowywany w Pałacu.
Muzyka Fryderyka Chopina rozbrzmiewa w Pałacu Myśliwskim w Antoninie podczas licznych koncertów wybitnych pianistów oraz corocznego festiwalu "Chopin w barwach jesieni".