Ile wody powinno się pić dziennie?

Ile wody powinno się pić dziennie?

Woda, szczególnie ta, którą pił w Reinertz (obecnie w Dusznikach-Zdroju) Fryderyk Chopin ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Istnieje wiele teorii dotyczących ilości wody, jaką powinniśmy pić dziennie.

Jedna z nich mówi, że ilość wody potrzebnej do nawodnienia naszego organizmu zależy od naszej wagi. Na jeden kilogram powinniśmy wypić 30 ml. Całkowite zapotrzebowanie obliczamy mnożąc ilość kilogramów razy trzydzieści. Dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne szczególnie w czasie upałów.


W liście do Wilhelma (Wilusia) Kolberga w Warszawie z 18 sierpnia 1826 roku Fryderyk Chopin opisuje szczegółowy plan dnia w uzdrowisku Reinertz (Duszniki-Zdrój) z właściwą sobie ironią wspominając atrakcje kurortu:


'Rano, najpóźniej o godzinie 6, już wszyscy Chorzy przy zrzodle; tu dopiero kiepska dęta muzyka - z kilkunastu karykatur w rozmaitym guście złożona, [...] przygrywa wolno spacerującym Kur-gästom; [...] Taka promenada po ślicznej alei łączącej Anstalt z miastem trwa zazwyczaj do ósmej, stosownie do kubków, ile kto ma rano wypić, potem udają się (każdy do siebie) na śniadanie. - Po śniadaniu idę zazwyczaj przejść się, chodzę do 12, o której obiad jeść trzeba dlatego, że znów po obiedzie idzie się do Brunu. Po obiedzie [...] znów muzyka paskudzi, a tak chodzi się już do samego wieczora. Jak ja, ponieważ tylko dwie szklanki Lau-brun piję po obiedzie, więc wczas idę do domu na kolacją, po kolacji spać.'