Dlaczego Rubinstein otrzymał imię Artur?

Zagadnienie imienia Rubinsteina – jednego z najsłynniejszych pianistów wszech czasów nie ogranicza się wyłącznie do ustalenia czy Jego imię powinno być pisane w wersji angielskiej „Arthur” czy polskiej „Artur”. Okazuje się bowiem, że siódmy potomek Felicji i Izaaka Rubinsteinów, który miał się nigdy nie narodzić (ale dzięki namowom Siostry Salomei - zwanej „Salką” - Felicja zdecydowała się nie przerywać ciąży) miał otrzymać imię Leon. Jak do tego doszło, że jednak został Arturem?


- Będziesz Leon - powiedział Izaak, kiedy po raz pierwszy ujrzał nowo narodzonego syna. - Nie! - zaprotestował natychmiast ośmioletni Ignaś, który uśmiechnął się w charakterystyczny dla siebie sposób, po czym demonstracyjnie tupnął nogą. - On musi mieć na imię Artur! - krzyknął, patrząc na ojca. Izaak Rubinstein spojrzał ze zdziwieniem na potomka, potem na pozostałych członków rodziny i zapytał: - Artur? Dlaczego właśnie tak mamy go nazwać?
- Skoro Artur, syn sąsiadów tak pięknie gra na skrzypcach, to może i ten wyrośnie na wielkiego muzyka! - odpowiedział natychmiast Ignaś. I zamiast Leona, dano małemu na imię Artur.