17 marca

17 marca 2018 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się pierwsza prezentacja kopii fortepianu firmy Buchholtz – warszawskiego instrumentu Chopina. To niecodzienne wydarzenie nawiąże do słynnego koncertu Chopina w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich, gdzie również na fortepianie Buchholtza 17 marca 1830 r. młody kompozytor prawykonał swój Koncert fortepianowy f-moll op. 21.

Na antenie TVP 1 będzie można oglądać transmisję koncertu na żywo o godz. 21.20 (17 marca), a w Niedzielę (18 marca) także w TVP 1 o godz. 14.40 zostanie wyemitowany film dokumentalny dotyczący procesu rekonstrukcji warszawskiego fortepianu Chopina. Gorąco zachęcam do śledzenia tych historycznych dla rozwoju fortepianu wydarzeń. Jest to uzupełnienie zagadnień, które stanowiły część teoretyczną Konkursu "Piano e Forte". 

KALENDARIUM

2 maja

2 maja 1846 roku urodził się Zygmunt Noskowski (zm. 23 lipca 1909) - kompozytor, dyrygent i pedagog (obchodzący w tym dniu także Imieniny). Do grona jego uczniów należeli m. in.: Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Ludomir Różycki, Grzegorz Fitelberg, Wacław Lachman i Apolinary Szeluto.

Logowanie

© 2018 MARTATELIER. All Rights Reserved.