Fortepian czy pianino. Jaki instrument wybrać?

Decydując się na naukę gry na fortepianie (pamiętajmy, przedmiot w szkołach muzycznych nazywa się “nauka gry na fortepianie”, nie na pianinie!) musimy mieć fortepian lub pianino w domu, gdyż ćwiczenie na każdym muzycznym instrumencie wymaga systematyczności. Na pierwszych zajęciach prawie zawsze uczniowie pytają mnie czy fortepian i pianino to dwa różne instrumenty? Odpowiadam: tak i nie.

Na pierwszy rzut oka fortepian i pianino rzeczywiście nie wyglądają podobnie. Oprócz klawiatury i pedałów patrząc z zewnątrz trudno doszukać się wspólnych elementów budowy. Różnice w budowie zewnętrznej wpływają na budowę poszczególnych elementów wewnątrz pudła rezonansowego. Najistotniejsza różnica dotyczy układu strun: w fortepianie jest on poziomy, w pianinie pionowy. Długość strun i wielkość pudła rezonansowego wpływa bezpośrednio na głośność instrumentu. Czynnik ten może okazać się decydujący, jeśli instrument ma stać w mieszkaniu. Może się okazać, że trafimy na sąsiada, który zareaguje podobnie do jednego z gości hotelowych, który zgłosił do recepcji skargę na ćwiczącego obok w pokoju pianistę. Kiedy okazało się, że jest nim słynny Artur Rubinstein recepcjonista zażądał od gościa hotelowego podwójnej zapłaty z racji możliwości codziennego słuchania koncertu Mistrza za darmo!
Nie bez znaczenia jest także wielkość instrumentu. Jeśli mieszkamy w domku i mamy do dyspozycji duży salon fortepian z pewnością będzie jego piękną ozdobą. W mniejszych pomieszczeniach idealnym instrumentem będzie pianino, które zresztą powstało z myślą o bardziej kameralnych pomieszczeniach. Można zaryzykować twierdzenie, że jest ono mniejszym odpowiednikiem fortepianu i chociaż różnice w budowie obu instrumentów są znaczne to na każdym z nich gra się tak samo.

Logowanie

© 2019 MARTATELIER. All Rights Reserved.